Projekt Gimnazjum nr 13 im.Unii Europejskiej
"Śladami wrocławskich Żydów"
Bracia Ehrlichowie
BARASCH
Został zaprojektowany przez Georga Schneidera i zbudowany w 1904 roku w miejscu kilku kamienic zajmujących działki między Rynkiem, Kurzym Targiem i ul. Szewską. Początkowo zdobiony był charakterystycznym posągiem kuli ziemskiej, zniszczoną później przez piorun. W latach 30. dom handlowy uzyskał obecny wygląd.
Właścicielami byli bracia Arthur i George Barasch. Prowadzili oni również sklepy w Bytomiu, Gliwicach, Nysie, Katowicach, Królewcu i Magderburgu, lecz ich siedziba mieściła sie we Wrocławiu.
PETERSDORF
Został wybudowany w latach 1928-1929. Znajduje się na zbiegu ulic Szewskiej i Oławskiej na miejscu hotelu Pod Niebieskim Jeleniem i sąsiedniej kamienicy. Najbardziej charakterystyczną częścią domu jest okrągły wykusz wychodzący poza lico frontu. W sześciopiętrowym budynku znajdowały się nie tylko stoiska handlowe, magazyny, ale także biura, firmy i hale produkcyjne. powstał na zamówienie firmy Rudolfa Petersdorffa. Po dojściu Hitlera do władzy został zmuszony do oddania placówki, która przeszła w ręce “aryjskiej” firmy Dyckhoff.
Projektant Domu Handlowego Petersdorf we Wrocławiu. Jako pierwszy zastosował przy budowie domu towarowego rozwiązanie konstrukcyjne pochodzące z peronów dworcowych.
Urodził się 1887r. a zmarł w 1953r. Jego ojciec był Żydem. Z tego powodu musiał w późniejszych czasach emigrować do Anglii.
DOM TOWAROWY JULIUSA SCHOTTLANDERA





Braia Ehrlichowie, czyli Richard i Paul Hermann, to niemieccy architekci żydowskiego pochodzenia. Zaprojektowali dom towarowy Juliusa Schottlandera, szkołę żydowską przy ul. Łąkowej i inne budynki żydowskie we Wrocławiu. Wybudowali bardzo dużo kamienic i willi we Wrocławiu oraz cmentarz żydowski na Kozanowie wraz z budynkami pomocniczymi: kostnicą, domem przedpogrzebowym i budynkiem biurowym
Dom handlowy firmy odzieżowej Schlesinger & Grunbaum
ul. Rzeźnicza 32-33
- dawny budynek
INTERMODY
Julius Schottlander
Julius Schottlander pochodził z niemieckiej rodziny żydowskiej. Był bardzo ważną postacią w historii Wrocławia. Założył firmę handlową, park południowy, oraz wiele innych przemysłów.
Rozbudowywał plac Grunwaldzki, poszerzając jego ulice i buudjąc nowe.

Dom Towarowy
pod św. Hieronimem
Dom Handlowy usytuowany został
na posesji ul. Świdnicka 34, pl. Teatralny 8.
Na parterze był sklep odzieżowy
WERTHEIM
Został zbudowany w 1930 przez berlińską firmę handlową rodziny Wertheim. Uroczyste otwarcie nastąpiło 2 kwietnia 1930.
Ówcześnie był największym domem towarowym we Wrocławiu i miał stanowić konkurencję dla Domu Braci Barasch.
Budynek zaprojektował berliński architekt Hermann Dernburg.
Dojście do władzy faszystów i noc kryształowa przyniosły upadek handlu oraz prześladowania Żydów, w tym również rodziny Wertheimów. W 1937 został przejęty przez nowo założoną spółkę AWAG (Allgemeine Warenhaus Gesellschaft).
Pod koniec wojny, 12 marca 1945, został zbombardowany

Manufaktur & Modewarengeschäft der Gebrüder Abraham und Theodor Wertheim
1875r. Abraham Wertheim założył sklep pasmanteryjny w Stralsund, a w 1884 filię w Rostocku.
W 1894r. otworzyli pierwszy dom towarowy w Berlinie z wystawionymi towarami i stałymi cenami.
W 1897 zbudowano znacznie większy dom towarowy Wertheim w Berlinie.
1934r. naziści zdecydowali o konfiskacie mienia żydowskiego. Georg Wertheim przekazał cały majątek swej żonie Ursuli, niebędącej żydowskiego pochodzzostała zaliczona do „czysto żydowskich”
1937 firma została znacjonalizowana.
Domy towarowe Wertheim, w tym najnowszy przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu, przeszły na własność firmy Allgemeine Warenhaus Gesellschaft AG.
enia.
1935r. firma


DOM HANDLOWY, KSIĘGARNIA FIRMY PRIEBATSCH
oraz mieszkanie właściciela -kamienica Rynek 25
Projektant - Alvin Wedemann (1906 r.)
W l. 30. przejęta przez aryjską spółkę Herz & Ehrkich i przebranżowiona na sklep z narzędziami i artykułami gospodarstwa domowego.
Po wojnie Moda Polska

W 1899 r. postawiono okazały dom handlu hurtowego, łączący funkcje handlowe i produkcyjne Projektantem była firma Schlesinger&Benedict. Właścicielami firmy byli Louis Schlesinger i David Eljakim Grunbaum.
Firma produkowała i sprzedawała odzież męską w znormalizowanych rozmiarach. Po prześladowaniach Żydów, w l. 30 budynek przejęła firma konfekcyjna Mueller&Co.

PASAŻ HANDLOWY NIEPOLDA między ul. Ruską i św. Antoniego
DOM TOWAROWY PAULA SCHOETTLANDERA – obecnie DH MERKURY
Wybudowany w 1904r.
Pasaż o czterech kondygnacjach, 2 dziedzińcami, 9 klatkami schodowymi i 9 windami osobowo-towarowymi.
Na dziedzińcu - plakieta z portretami architektów: Schlesingera i Benedicta z atrybutami budowniczych oraz medalion właściciela Wilhelma Niepolda.
Od strony ul. Św. Antoniego - szczyt i rozpięta na słońcu banderola z nazwą domu podtrzymywaną przez 2 syreny.


Projekt Karla Grossera z 1897 r.
Usytuowany na rogu ul. Ofiar Oświęcimskich i ul. Świdnickiej
Czterokondygnacyjny budynek o szkieletowej konstrukcji wspartej na słupach żeliwnych, licowany jest płytami czerwonego piaskowca i zwieńczony metalową balustradą.

Źródła:
https://www.facebook.com/Breslau.Wroclaw/?fref=ts
Dolny Śląsk na fotografii - dolny-slask.org.pl
Wratislaviae Amici
Wikipedia
Breslau
Wrocławskie domy towarowe XIX i XX wieku w : rekreacja. wroc.pl
Dom towarowy Bielshowsky przy ul. Kiełbaśniczej
Dom towarowy firmy "Eduard Bielschowsky jr. GmbH" znany z handlu odzieżą, artykułami lnianymi, obrusami, dywanami, meblami i innymi artykułami wyposażenia mieszkań. Obecnie na jego miejscu stoi Wratislavia Center


Dom handlowy firmy "Louis Lewy
Wschodnia pierzeja Rynku. Od lewej Dom Pod Złotym Psem i dawny dom handlowy firmy "Louis Lewy jr." w kamienicy nr 39. W 1904r. na miejscu widocznych kamienic nr 39 i nr 40 postawiono nowy budynek zachowany do dzisiaj.
Kamienica nr 40 do 1904 r. nosiła nazwę "Pod Czarnym Krzyżem"
