Projekt Gimnazjum nr 13 im.Unii Europejskiej
"Śladami wrocławskich Żydów"
Dawny zakład opiekuńczy fundacji Ernsta i Heinricha Heimannów
Siedmioosiowy budynek na planie litery „H” z wieloma ryzalitami zwieńczonymi szczytami i przyozdobiony wieżyczką. Gmach ten, luźno nawiązujący w swojej formie do budowli średniowiecznych, zbudowany został według projektu Alberta Graua w latach 1881-84 na zamówienie Heinricha Heimana. Ów architekt, działający we Wrocławiu od 1866 roku, praktykował wcześniej w Kolonii, Wiedniu i Paryżu, był miłośnikiem form historyzujących – neogotyckich i neoromańskich.
Heinrich Heimann był synem Ernesta Heimanna – znanego bankiera, który zaczynał jako posiadacz małego kantoru – i rozwinął firmę ojca dzięki inwestycjom w kopalnie, huty, ubezpieczenia, handlował również wełną i cynkiem, był udziałowcem koncernu elektrotechnicznego AEG i miejskiej komunikacji tramwajowej (przyczyniając się do jej elektryfikacji w 1891 roku).
Po śmierci ojca w roku 1867 i zgodnie z jego wolą, założył fundację, której celem była pomoc najuboższym mieszkańcom Wrocławia. Jednym z efektów jej działalności był sierociniec żydowski przy dzisiejszej ulicy Grabiszyńskiej i dom opieki przy ulicy Gdańskiej
Po II wojnie światowej w budynku tym urządzono dziecięce oddziały Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego, w latach 60. przebudowano strychy, adaptując je na poddasze użytkowe, a w podwórzu wybudowano pawilon leczniczo-wychowawczy. W latach 1974-2005 gmach dawnego przytułku Fundacji Heimannów był siedzibą Specjalistycznego Zespołu Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej.
Dawny sierociniec żydowski
zbudowany w 1881 roku przez architekta Friedricha Barchewitz
Znajduje się przy ul. Grabiszyńska 61-65,
Źródła:


Obecna ulica Gdańska, dawna Danziger Strasse, znajduje się nieco dalej na północ, a fasada budynku, wychodzi na ulicę Czerwonego Krzyża. Mimo to, obiekt ten przypisany jest do ulicy Gdańskiej i łatwo go odnaleźć, idąc ulicą Nowowiejską na północny-zachód.