Projekt Gimnazjum nr 13 im.Unii Europejskiej
"Śladami wrocławskich Żydów"
Szkoła Lauder etz Chaim
Swoje powstanie Szkoła Lauder etz Chaim zawdzięczała ówczesnemu Przewodniczącemu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu Jerzemu Kichlerowi, który w lipcu 1997 doprowadził do spotkania Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha z przedstawicielami Fundacji Ronalda S. Laudera i wtedy to podjęto decyzję o utworzeniu szkoły żydowskiej we Wrocławiu.Na pierwszą siedzibę szkoły przeznaczono mieszkanie znanego żydowskiego reżysera i artysty malarza Jakuba Rotbauma, które znajdowało się przy ul. Włodkowica 5. Z czasem dzieci uczących się w Szkole Podstawowej Lauder – Etz Chaim było już tak wiele, że konieczną stała się przeprowadzka.
W 2004 roku Gmina Żydowska odzyskała budynek przy ul Żelaznej 57 i tutaj pierwszego grudnia 2004 roku przeniesiono szkołę z ul. Włodkowica.
W 2011 roku ZGWŻ w Warszawie po konsultacjach z oddziałem Gminy we Wrocławiu i Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem zdecydował o powierzeniu prowadzenia szkoły żydowskiej Fundacji Dialogu Kultur Etz Chaim.
Od 2011 r. - pod patronatem nowego organu prowadzącego, oraz Gminy Żydowskiej reprezentowanej w radzie fundacji przez Przewodniczącego ŻGWŻ Aleksandra Gleichgewichta - szkoła podstawowa funkcjonuje pod nazwą SP Dialogu Kultur Etz Chaim.
Źródła:

Szalom Alejchem
-
ul. Jastrzębia 18/20, 53 - 148 Wrocław
-
Pierwsi uczniowie Szkoły Podstawowej Lauder – Etz Chaim rozpoczęli naukę we wrześniu 1998 roku. Zajęcia odbywały się w przystosowanym do warunków szkolnych mieszkaniu przy ulicy Włodkowica 5, należącym do znanego, żydowskiego artysty i reżysera teatralnego Jakuba Rotbauma.
-
Już po dwóch latach od rozpoczęcia działalności szkoły liczba jej uczniów wzrosła na tyle, że na ich potrzeby zaadaptowano kolejne piętro budynku. To rozwiązanie okazało się być tylko doraźne, bo z czasem dzieci uczących się w Szkole Podstawowej Lauder – Etz Chaim było już tak wiele, że konieczną stała się przeprowadzka.
-
Pierwszego grudnia 2003 roku szkoła została przeniesiona do budynku przedwojennej, żydowskiej szkoły podstawowej przy ulicy Żelaznej 57. Pod tym adresem funkcjonowała nieprzerwanie do końca czerwca 2012 roku.
-
Z początkiem lipca 2012 r. otworzyła swoje podwoje w zabytkowej willi projektowanej przez braci Paula i Richarda Ehrlicha – znanych w przedwojennym Wrocławiu architektów żydowskiego pochodzenia.
-
Ponieważ będąca fundatorem szkoły Fundacja Ronalda S. Laudera wycofała się z prowadzenia działalności edukacyjnej na dolnym śląsku zmianie uległa nazwa naszej placówki. Od tej pory brzmi ona dokładnie tak, jak przesłanie szkoły: „Szalom Alejchem”(hebr. pokój wam).
-
Wszyscy uczniowie opuszczając mury Szalom Alejchem mają szansę stać się wybitnymi ludźmi, choć nie wszyscy uczniowie zaczynają naukę, jako wybitnie uzdolnione dzieci.
-
Szkoła stawia na przekazywanie im wiedzy i rozwijanie w nich pasji i zdolności w taki sposób, żeby każde mogły odkryć radość z nauki i poznawania świata, bo wiemy, że tylko taka postawa pozwoli im osiągnąć wysokie wyniki.
-
Szalom Alejchem stara się kształcić ludzi o bogatej wyobraźni, wrażliwych, otwartych i pełnych szacunku, dla otaczającego ich świata.
-
Sprzyja temu program wzbogacony o edukację żydowską i zwiększona ilość godzin przedmiotów artystycznych.
Źródła:
http://szalomalejchem.pl/o-szkole/galeria/

