Projekt Gimnazjum nr 13 im.Unii Europejskiej
"Śladami wrocławskich Żydów"
ŚREDNIOWIECZNY CMENTARZ ŻYDOWSKI
Najstarszy cmentarz żydowski istniał we Wrocławiu prawdopodobnie od końca XII lub początków XIII wieku. Lokowany był przy drodze do osady walońskiej.
Pierwsze wzmianki o nekropolii pochodzą z lat 1315–1316, kiedy to zawarto między radą miejską a gminą żydowską ugodę dotyczącą jego granic i warunków korzystania. Cmentarz na Przedmieściu Oławskim miał 280 kroków długości i 150 szerokości, znajdował się przy fosie miejskiej, pomiędzy obecnymi ul. Traugutta, Krasińskiego i pl. Wróblewskiego. Zajmował powierzchnię ok. pięciu morgów.
W 1345 r. król czeski Jan Luksemburski zezwolił radzie miejskiej na wykorzystanie macew z cmentarza do wzmocnienia murów obronnych oraz do użycia przy budowie ratusza. Kirkut został zdewastowany, ale nadal służył Żydom. Po pogromie z 1349 r. stał się własnością królewską.
Nekropolia została ostatecznie zamknięta po wygnaniu Żydów z Wrocławia w 1453 roku.
W późniejszym okresie odnaleziono łącznie 22 macewy pochodzące z tego cmentarza, ale większość z nich uległa zniszczeniu.
Przed II wojną światową w murze cmentarza przy ul. Ślężnej umieszczono pięć średniowiecznych płyt nagrobkowych z lat 1203–1345.
Źródła:
Włodarczyk T., Wrocław, [w:] Borkowski M., Kirmiel A., Włodarczyk T., Śladami Żydów. Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Ziemia Lubuska, Warszawa 2008, s. 55.
CMENTARZ ŻYDOWSKI WE WROCŁAWIU (UL. GWARNA)
Drugi cmentarz żydowski we Wrocławiu został utworzony w 1761 r. na Przedmieściu Świdnickim przy Claassenstraße (obecnie ul. Gwarna 13–17), w pobliżu obecnego Dworca Głównego, na terenie zakupionym od Jana Antoniego Langego za kwotę 2 tys. talarów.
W latach 1776 i 1807 cmentarz został powiększony, w 1808 r. otoczono go murem, a w 1832 r. na jego terenie wybudowano dom przedpogrzebowy. Jego powierzchnia wynosiła wówczas 1,9 ha. Cmentarza „strzegł” kamień z wyrytą przestrogą: „Kto to miejsce spokoju naruszy, będzie toporem uderzony, topór rękę mu utnie, jeżeli grób zbezcześci”.
Ostatni pochówek na nim miał miejsce w 1856 r., następnie cmentarz zamknięto.
W 1908 r. teren nekropolii został podzielony przez ul. Dworcową na część wschodnią i zachodnią.
W 1947 r. cmentarz zamknięto, a następniew 1951 roku całkowicie go zlikwidowano.
Obecnie brak jakichkolwiek śladów po jego istnieniu.
Jedyna zachowana macewa, pochodząca z listopada 1855 r., znajduje się na ścianie kościoła św. Maurycego we Wrocławiu. W inskrypcji czytamy :
"Tu spoczywa człowiek sprawiedliwy, bardzo pobożny KALONIMUS syn pana CWIZAKS. Zmarł w niedzielę pierwszego kislew, pochowany jest w drugim dniu tego miesiąca czterysta dwieście dziewięć i siedem według skróconej rachuby".
Na cmentarzu zostało pochowanych wielu wybitnych członków wrocławskiej społeczności żydowskiej. Znajdowały się na nim nagrobki m.in. rabinów Isaaca Berlinera i Josefa Jonasa Fränckla oraz twórców Fundacji Fränckla: Jonasa i Dawida Fräncklów. Ogółem znajdowało się na nim ponad 3 tys. macew, z których tylko kilkadziesiąt przetrwało do końca II wojny światowej.
Źródła:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jewish_tombstone_of_Kalonimus_1855_Wroc%C5%82aw.jpg
http://www.kirkuty.xip.pl/wroclawgwarna.htm

Macewa Kalonimusa z 1855 r, Jedyna Macewa pozostała z kirkutu przy ul. Gwarnej we Wrocławiu, obecnie na ścianie kosciola pw. południowy zachód. Maurycego we Wrocławiu
za:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jewish_tombstone_of_Kalonimus_1855_Wroc%C5%82aw.jpg
fot. Robert Niedźwiedzki